Pałac Zamoyskich

17:38Hej przychodzę dzisiaj do Was z postem różniącym się od pozostałych.Jako, że uwielbiam stare zabytki, stare domy i pałace, postanowiłam właśnie skupić się na tym ostatnim i pokazać Wam pałac Zamoyskich, który urzekł mnie nie tylko wyglądem ale również lokalizacją.

Co nam mówi Wikipedia?

Około 2 km na północ od głównej drogi nr 74, pomiędzy wsiami Michalów i Bodaczów przy wschodniej granicy Szczebrzeszyna, znajduje się barokowy pałac zbudowany w latach 1744-1746 z inicjatywy Teresy Zamoyskiej, z myślą o przyszłym potomku, którym okazał się Klemens Zamoyski i stąd też nazwa.
Najstarszą część pałacu według projektu Jerzego de Kawe oraz Andrzeja Bema wzniósł Jan Columbani. Pałac był rozbudowywany przez Henryka Ittara w latach 1810-1813 i następnie przez Henryka Marconiego w latach 1826-1841. Początkowo był letnią rezydencją Zamoyskich, a od 1809 r. ich główną siedzibą aż do 1941 r. Przy pałacu istniała również kaplica oraz budynek oranżerii.
W czasie II wojny światowej budynek na kwatery zajęli Niemcy z pobliskiego lotniska, natomiast w 1944 r. urządzili tam szpital polowy. Od 1945 r. majątek upaństwowiono. We wnętrzach zachowały się zabytkowe kominki, główna klatka schodowa i zabytkowe wyposażenie biblioteki, z którego zachowały się regały na książki – były wbudowane na stałe w ściany i nie dało się ich wynieść. Większość książek z ogromnego księgozbioru (14 tysięcy pozycji w tym 5 tysięcy starodruków) trafiła do Biblioteki im. Łopacińskiego w Lublinie. Pałac posiadał również bogatą galerię malarstwa zrabowaną przez Niemców. Reszta wyposażenia została przeniesiona do muzeum w Kozłówce i Zamościu.
Po wojnie w pałacu mieścił się i nadal mieści dom pomocy społecznej obecnie w likwidacji, bowiem warunki nie odpowiadają normom UE. Ponieważ pomieszczenia mają układ amfiladowy, pałac nie bardzo się też nadaje na hotel. W tej chwili jego przyszłość jest niepewna. Wokół znajdują się zabudowania gospodarcze oraz obszerny park (100 ha) w stylu angielskim z licznym, wielogatunkowym starodrzewem. Wśród egzotycznych roślin występują: surmia zwyczajna, magnolie, orzech czarny, sosna wejmutka, budynek porasta milin).

ŹRÓDŁO:https://pl.wikipedia.org/wiki/Klemens%C3%B3w

You Might Also Like

8 komentarze

 1. Cudowne miejsce, szkoda, że przyszłość pałacu nie jest pewna, bo jestem pewna, że mógłby sprawować pożyteczny użytek:) Piękne zdjęcia!

  Pozdrawiam! ♥
  moja Personalna Galaktyka Absurdu

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, ze nikt nie zajmuje sie tym. Wygladalby z pewnoscia pieknie, choc teraz tez ma niepowtarzalny klimat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdjęcia fantastyczne, robią wrażenie. Miejsce cudowne ;) Uwielbiam takie zwiedzać
  http://creamshine.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Magiczny klimat zdjęć! Świetne! ;)
  http://fioletowytusz.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam nadzieję, że budynek nie popadnie w ruinę, że znajdzie się ktoś z grubym portfelem, kto zaopiekuje się pałacem.
  BLOG

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne zdjęcia! :) Uwielbiam takie miejsca, można by było wykonać tam cudowną sesję fotograficzną.
  https://swiatmalutkiej.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo klimatyczne zdjęcia, której dają klimat miejscu :)
  https://czaja.robi.to/

  OdpowiedzUsuń

Za wszystkie komentarze bardzo dziękuję :)
Obraźliwe komentarze zostaną usunięte.
Zakaz kopiowania!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...